Combination Ion Selective Electrodes
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (20)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (34)
- (14)
- (11)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (6)
- (20)
- (3)
- (2)
- (40)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Sodium Ion Selective Electrodes
Measure sodium ions in aqueous solution quickly, accurately and economically.
| Diameter (English) Body | 0.47 in |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 1 M |
| Length (Metric) | 120 mm |
| For Use With (Equipment) | ISE Meter |
| Temperature (English) Operating | 32 to 176°F |
| Operating Range (Metric) | Saturated to 10-6 M, saturated to 0.02ppm |
| Length (English) | 4.72 in |
| Length (English) Cable | 39.3 in. |
| Material | Glass |
| Filling Solution Type | 900010 for regular Na+ (> 10-5 M or 0.2 ppm), 900012 for low level Na+ (< 10-5 M or 0.2 ppm) |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Measurement Range |
|
Mettler Toledo™ Easy Na Sodium Analyzer: DX205-SC ISE Reference Electrode
For use with Easy Na Sodium Analyzer, Mettler Toledo DX205-SC ISE Reference Electrode is an ideal reference electrode for measurements with ion-selective half-cells.
Thermo Scientific™ Orion™ Residual Chlorine Combination Ion Selective Electrode
Measure total residual chlorine quickly and accurately.
Thermo Scientific™ Orion™ Cupric Ion Selective Electrodes
Measure cupric ions in aqueous solutions quickly, simply, accurately and economically.
| Type | Combination ISE |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | ISE Meter |
| Junction | Sure-Flow Junction |
Thermo Scientific™ Orion™ Iodide Ion Selective Electrodes
Get fast, stable and reliable iodide ions readings in aqueous solutions.
| For Use With (Equipment) | ISE Meter |
|---|
Thermo Scientific™ Orion™ Potassium Ion Selective Electrodes
Measure potassium ions in aqueous solutions simply, accurately and economically.
| Parameter | Potassium |
|---|---|
| Junction | Sure-Flow Junction |
| Drift | drift-free potentials |
Thermo Scientific™ Orion™ Ionplus™ Sure-Flow™ Bromide Combination Ion Selective Electrode
Measure bromide ions in aqueous solutions quickly, simply, accurately and economically.
| For Use With (Equipment) | ISE Meter |
|---|---|
| Junction | Sure-Flow Junction |
Thermo Scientific™ Orion™ Nitrate Ion Selective Electrodes
Measurements are quick, simple, accurate and economical. Analyze free nitrate ions in aqueous solutions reliably at low limits of detection.
| Junction | Sure-Flow Junction |
|---|---|
| Drift | drift-free potentials |
Vernier Nitrate Ion-Selective Electrode
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
To measure concentration of Nitrate (NO2) in aqueous samples.